Klimageografické pomery obce Gemerský Jablonec

 

Základný vplyv na klimatické pomery má geografická poloha, nadmorská výška a expozícia voči insolácii i prevládajúcemu prúdeniu vzduchu. Oblasť Gemeru je súčasťou oblasti ležiacej na rozhraní oceánskych a kontinentálnych vplyvov. Viackrát sa tu vystriedajú vzduchové hmoty rozličných vlastností. Oceánske vzduchové hmoty prinášajú väčšie množstvo zrážok, kontinentálne vzduchové hmoty pôsobia opačne /Bolfík, 1990; Ďurček, 1992/.

Z klimatického hľadiska územie leží v teplej oblasti. V tejto oblasti je dlhé, teplé a suché leto. Prechodné obdobie je krátke. Jar je teplá až mierne teplá, a tiež teplá až mierne teplá je jeseň. Zima je krátka, mierne teplá, suchá až veľmi suchá s veľmi krátkym trvaním snehovej pokrývky /Klimatické a fenologické pomery Stredoslovenského kraja, 1972/.

Na základe klimatickej klasifikácie podľa Alisova skúmané územie sa nachádza v miernom pásme, pričom je na prechode z oblasti atlanticko – kontinentálneho do európsko – kontinentálnej; na prechode medzi prímorskou a pevnínskou klímou.            

Podľa Köppena na území je typ Df  klímy, t.j. klímy lesnej a snežnej, ktorý sa vyznačuje teplým letom, a mierne chladnou zimou. Pri podrobnejšom členení tohoto typu nachádzame na území subtyp klímy dubového lesa. Je to oblasť s priemernou zimnou teplotou pod –3 C˚. V letnom období má aspoň 4 mesiace, resp. najmenej 1 mesiac s priemernou teplotou nad 10 C˚.

 

vymedzením   klimatických   oblastí   na   území   Slovenskej  republiky  na  základe odlišných metód sa zaoberali Konček a Tarábek.                                                                               

Konček rozdelil územie Slovenskej republiky do 3 oblastí, ako teplá, mierne teplá a chladná oblasť. Všetky oblasti sú ďalej rozdelené na menšie podoblasti. Pri určení klimatických oblastí podľa Končeka základnými kritériami boli teplota, priemerný úhrn zrážok, fenologické pomery daného regiónu a index zavlaženia. Územie katastra obce Gemerský Jablonec podľa Končeka patrí do teplej, suchej oblasti. Priemerný počet letných dní za rok je viac ako 50, žatva raži ozimnej sa začína pred 15. júlom. Leto je dlhé a teplé, zima je mierná a suchá.

Tarábek rozdelil klímu Slovenska na 3 základné typy, ktoré sú nasledujúce: nížinná klíma, kotlinová klíma a horská klíma. Základným kritériom vymedzenia klimatických oblastí bola dvojstupňová regionalizácia. Územie katastra obce Gemerský Jablonec podľa Tarábeka má kotlinovú, teplú klímu /Bolfík, 1990; Drdoš, 1983; Mazúr, 1980/.

 

Meteorologické prvky:    

 

Teplota pôdy

Teplota vzduchu

Vlhkosť vzduchu

Oblačnosť

Zrážky

Tlak vzduchu

Veterné pomery