Pedogeografické pomery
|
Z pedogeografického hľadiska povrchové vrstvy tvoria deluviálne nánosy treťohorných zvetralín.
Z pôdnych typov je zastúpená fluvizem, resp. fluvizem glejová na nekarbonátových sedimentoch pri toku potoka Gortva. Pôdotvorný substrát tvoria nekarbonátové nivné sedimenty. Stavba profilu je podobná, ako pri nivných pôdach. Je ovplyvnená glejovým procesom. V dôsledku trvalej vysokej hladiny spodnej vody sa uplatňujú redukčné procesy. V redukčnej zóne dochádza k deštrukcii mikroštruktúry a k hydrolytickému rozkladu primárnych tak i sekundárnych ílových materiálov (minerálov). Glejový horizont má charakteristické sfarbenie, a obsahuje väčšie množstvo ílovitej frakcie. Kyslé prostredie a zlá kvalita humusu prispievajú k intenzifikácii glejového procesu. Hnedozeme patria k terestickým pôdam. Vznikli procesom ilimerizácie na hrubých sypkých usadeninách, najmä na sprašiach a sprašových hlinách. Vyskytujú sa hlavne v kotlinách katastra, a sú využívané na poľnohospodárske účely. Na severných a severozápadných častiach katasra obce sú rozšírené hnedé pôdy, resp. kambizeme. Z pôdotvorných procesov v nej prebieha vylúhovanie uhličitanov, vnútropôdne zvetrávanie, intenzívny kolobeh látok a akumulácia humusu. Hnedé pôdy patria k terestickým pôdam.
Z pôdnych druhov sú v Gemerskom Jablonci zastúpené pôdy ľahké a pôdy stredne ťažké. Pôdy ľahké sú hlinito - piesočnaté pôdy, ktoré majú obsah ílovitých častíc 14,20 – 19,60 %, a fyzikálneho ílu 4,20 – 11,20 %. Vyskytujú sa hlavne v južnejších oblastiach katastra. Stručne môžeme ich charakterizovať tak, že tie pôdy sú veľmi priepustné pre vodu, ako i pre vzduch, s nízkou vodnou kapacitou a vysokou prevzdušenosťou. Sú ľahko vysychavé s dobrým tepelným režimom a s rýchlou oxidáciou humusu. Pôdy stredne ťažké piesočnato hlinité až hlinité obsahujú ílovitých častíc, čo sa pohybuje okolo 21,0 – 40,0%, obsah piesku je od 9,0 do 53,0%, a obsah fyzikálneho ílu sa pohybuje okolo 5,60 – 11,0%. Vyskytujú sa v severnejších, hlavne severo – východných častiach katastra obce. Pôdy stredne ťažké majú za optimálnych vlahových podmienok dobré fyzické, chemické a biologické vlastnosti. Vodná kapacita a pevzdušenosť týchto pôd je vyhovujúca. Má dobré vlastnosti z hľadiska priepustnosťi a infiltrácie zrážkovej vody. Pôdy stredne ťažké sú veľmi dobre obrábatelné, a využívateľné na poľnohospodárske účely.
Pôdna reakcia je okolo 7,0 – 8,0 pH, to znamená, že pôda je neutrálna, alebo zásaditá. Pôdne druhy katastra obce môžeme sledovať na mape č. 5, pôdne typy katastra obce môžeme sledovať na mape č. 6. |